W dniu 16 czerwca 2018 r zapraszamy na wycieczkę: Beskid Śląski – wokół Bielska-Białej; Błatnia – Klimczok – Szyndzielnia – Dębowiec.

W programie przejście górskie na trasie: Jaworze Nałęże – kościół św. Jana Nepomucena – Ośrodek Harcerski – Szlak Harcerski – Wielka Cisowa pomnik – „Ranczo Błatnia” – Schronisko PTTK Błatnia – Błatnia (Błotny) – Stołów – Trzy Kopce – Klimczok Chatka – Schronisko PTTK Klimczok – Szyndzielnia – Schronisko PTTK Szyndzielnia – Przełęcz Dylówki – Polana Dębowiec Karczma-schronisko Dębowiec, kaplica MB Fatimskiej oraz św. Hiacynty i św. Franciszka – Bielsko-Biała Olszówka Górna.

Charakterystyka wycieczki

Celem wycieczki jest poznanie malowniczych północnych terenów górskich Beskidu Śląskiego w okolicach Bielska-Białej i przejście przez pasmo Błatniej i Klimczoka. Wędrówka prowadzi przez szereg widokowych polan i po drodze odwiedzimy trzy charakterystyczne schroniska (Błatnia, Klimczok, Szyndzielnia) oraz gospody (Ranczo Błatnia, Dębowiec). Do niewątpliwych atrakcji wycieczki należą kaplice w Jaworzu Nałężu i na Polanie Dębowiec oraz chatka na Klimczoku. Również atrakcyjne będzie poznanie szlaku harcerskiego z Nałęża na Błatnią.
Wędrówkę rozpoczniemy w Jaworzu Nałężu przy kaplicy-kościele św. Jana Nepomucena z 1829 r., gruntownie zmodernizowanej w 2000 r. Na grzbiet Błatniej wejdziemy wzdłuż znaków szlaku harcerskiego, przekraczając dwa ciekawe wąwozy. Po drodze miniemy krzyż i pomnik na Wielkiej Cisowej, upamiętniający poległych żołnierzy NSZ
w 1946 r., i w siodle możemy zwiedzić Ranczo Błatnia ze stadniną koni. W przytulnym schronisku PTTK Błatnia odpoczniemy i możemy spożyć świetną kwaśnicę.
Kolejny etap wycieczki prowadzi przez wierzchołek Błatniej z rozległą polaną i dalej przez szczyty Stołowa oraz Trzech Kopców wejdziemy na widokowy Klimczok. Na Klimczoku znajduje się węzeł szlaków, wieża i Chatka
z kopczykami kamieni. Zbiory kamieni z różnych szczytów świata są ciągle rozbudowywane. Z Klimczoka zejdziemy do pięknego schroniska PTTK Klimczok, położonego już na zboczu Magury, gdzie nastąpi kolejny odpoczynek. Ze schroniska będziemy się poruszać prawie płasko na Szyndzielnię z kolejnym, ciekawym schroniskiem.
Z Szyndzielni zejdziemy szlakiem czerwonym na Polanę Dębowiec. Po drodze miniemy górną stację kolejki gondolowej, przy której niedawno powstała wieża widokowa. Z kolei na Polanie Dębowiec znajduje się Gospoda Dębowiec o charakterze schroniska oraz piękna architektonicznie, drewniana kaplica MB Fatimskiej i świętych Hiacynty i Franciszka. Punktem końcowym wycieczki jest parking w Olszówce Górnej.

Zapisy trwają do dnia 13.06.2018 r.

PTTK um_gliwice Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych Młodzieżowy Dom Kultury wasko Nowiny Gliwickie
Wiadomości Powiatu Gliwickiego slazaczek tv imperium