ODDZIAŁ PTTK

ZIEMI GLIWICKIEJ

W dniu 24 lutego 2018 r. zapraszamy na kolejny Wyjazd teatralny do Krakowa.

W programie:

- zwiedzanie w grupach z przewodnikami muzealnymi wystawy „WYSPIAŃSKI”

"Wystawa, nad którą patronat honorowy objął prezydent RP Andrzej Duda, prezentuje pełną kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego zgromadzonych w Muzeum Narodowym w Krakowie. Liczący blisko 900 pozycji inwentarzowych zbiór prac tego artysty, jednego z najwybitniejszych twórców polskich - malarza, rysownika, grafika, a także poety, dramatopisarza, scenografa i reformatora teatru, posiada bezprecedensową wartość artystyczną i nie znajduje analogii w żadnej innej kolekcji dzieł Wyspiańskiego w Polsce i za granicą."

- Czas wolny do dyspozycji uczestników wycieczki

- Spektakl – „BOLESŁAW ŚMIAŁY” wg Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego na scenie MOS

"Paweł Świątek, reżyser nowej, awangardowej, dla niektórych dla widzów, kontrowersyjnej adaptacji „Bolesława Śmiałego”, zaprasza do dyskusji nad egoizmem każdej władzy - i tej świeckiej i tej duchowej.(…). Opublikowany w 1903 roku dramat Stanisława Wyspiańskiego przedstawia polityczny, ale i mocno personalny konflikt między przedstawicielami różnej władzy. Budujący państwową potęgę Bolesław Śmiały (zwany także Szczodrym) idzie na zwarcie z mającym posłuch wśród ludu, kwestionującym poczynania monarchy biskupem Stanisławem. Biskup zaś oskarża króla o sodomię, nadmierne jego zdaniem ukaranie kobiet, które miały dopuścić się zdrady i zbytnie folgowanie swoim rycerzom.
Zarówno król Bolesław jak i biskup Stanisław posiadali duży wpływ na obraz naszego państwa - zarówno ten społeczny jak i polityczny. Ich konflikt oparty na wzajemnej niechęci doprowadził do ponad dwustuletniej utraty korony. Bolesław Śmiały to próba oglądu tego, co się dzieje z władzą, która czuje się zbyt pewnie mając przekonanie o własnej sile." Wg www.slowacki.krakow.pl

Zapisy trwają do dnia 15 lutego 2018 r. Zapraszmy.

 


PTTK um_gliwice Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych Młodzieżowy Dom Kultury wasko Nowiny Gliwickie
Wiadomości Powiatu Gliwickiego slazaczek tv imperium