ODDZIAŁ PTTK

ZIEMI GLIWICKIEJ

2017.03.21 1Zapraszamy na wycieczkę górską Poznajemy masyw Radgoszcza i Przełęczy Pustewny; Beskid Śląsko-Morawski – Republika Czeska. Odbędzie się ona w dniu 20 maja 2017 r.
Trasa przejścia: Przełęcz Pindula – Kani – Cerna Hora – Velka Polana – Radhost (1129, wierzchołek główny zachodni, kaplica św. Cyryla i Metodego) – środkowy wierzchołek – Radegast (wschodni wierzchołek, statua Radegasta) – Przełęcz Pustevny (1018) – Trojanovice Raztoka (zejście łagodną trasą narciarską).
Krótki opis trasy pieszej
Proponowana piesza wycieczka górska ma na celu poznanie przepięknego masywu Radgoszcza położonego w Beskidzie Śląsko-Morawskim w Republice Czeskiej. Radgoszcz jest dla Czechów górą symboliczną i historyczną, bowiem już w czasach przedchrześcijańskich znajdował się na niej pogański ośrodek kultury i czczono w nim prasłowiańskiego boga słońca, urodzaju
i gościnności Radegasta. Później w IX wieku z Radgoszczem związani byli św. Cyryl i św. Metody. Natomiast w czasach nowszych (od 1862 r.) góra stała się symbolem odrodzenia narodowego Czechów. Na głównym i najwyższym wierzchołku wznosi się ogromna kaplica świętych Cyryla i Metodego, nawiązująca do architektury świątyń bizantyjskich.
Trasa wycieczki pieszej wiedzie z Przełęczy Pindula (550), rozdzielającej masyw Radgoszcza od Gór Werzowickich
z charakterystycznym Wielkim Jawornikiem. W pierwszym etapie wycieczki przejdziemy przez grzbiet Czarnej Góry i malowniczą Wielką Polanę na główny szczyt Radgoszcza (1129). Kolejny odcinek naszej wycieczki prowadzi grzbietem Radgoszcza na Przełęcz Pustewny wzdłuż najpiękniejszego szlaku turystycznego w całym Beskidzie Śląsko-Morawskim. Wędrówka przebiega odkrytym, widokowym i prawie poziomym grzbietem. W bliskiej odległości od głównego szczytu, po prawej stronie, miniemy Górski Hotel Radegast z restauracją – możliwość postoju. Podczas przejścia spotkamy skarlałe świerki i płaty kosodrzewiny oraz potężne hale, będą nam także towarzyszyć szerokie panoramy, szczególnie z punktów widokowych. Na wschodnim wierzchołku Radgoszcza stoi potężna statua (socha) Radegasta (4 m wysokości), a przy zejściu na Przełęcz Pustewny wznosi się drewniana altana widokowa „Cyrilka” z widokiem na masyw Kniehyni i Diabelskiego Młyna.
Wysoka Przełęcz Pustevny (1018) oddziela grzbiet Radgoszcza od masywu Kniehyni oraz Diabelskiego Młyna i jest bardzo malowniczą przełęczą z charakterystyczną, dawną zabudową drewnianą. Swoją nazwę zawdzięcza pustelnikom, którzy żyli na tym terenie do 1874 r. Wyjątkową ozdobę przełęczy stanowiły dwa drewniane i kolorowe schroniska z restauracjami „Libusin”
i „Mamenka” powstałe w 1899 r. według projektu Dusana Jurkovica, z tym że chata Libusin spłonęła w nocy 3 marca 2014 roku, natomiast Mamenka ciągle jest zamknięta. Na przełęczy znajdują się również inne restauracje: murowana „Sumna”, koliba
„U Zarysza”, a nieco z boku duży i odnowiony hotel górski „Tanecznica” z restauracją. Atrakcją przełęczy jest także drewniana dzwonnica wałaska oraz Ośrodek Narciarski „Pustevny”.
Z Przełęczy Pustewny na parking w Raztoce zejdziemy albo szlakiem niebieskim (stromizny), albo łagodnie schodzącą drogą, która w zimie jest szlakiem narciarskim, a w lecie ścieżką spacerowo-rowerową. W Raztoce można skorzystać z restauracji w hotelu „Raztoka” lub restauracji w pensjonacie „Rozkvet”.
Do atrakcji wycieczki należą również przejazdy do punktu wyjścia na Przełęczy Pindula i powrót z Raztoki. Przejazdy te odbędą się nowymi i bezpiecznymi drogami – w Polsce skorzystamy z autostrady A1, a w Republice Czeskiej częściowo
z autostrady D1 (przedłużenie polskiej A1) oraz drogi szybkiego ruchu R56.
Zapisy trwają do dnia 15.05.2017 r.

 


PTTK um_gliwice Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych Młodzieżowy Dom Kultury wasko Nowiny Gliwickie
Wiadomości Powiatu Gliwickiego slazaczek tv imperium