ODDZIAŁ PTTK

ZIEMI GLIWICKIEJ

W dniu 18.06.2016 zapraszamy na wycieczkę krajoznawczą: Świdnica, Wałbrzych, Lwówek Śląski.

W programie:

2015.01.26 1Świdnica – Kościół Pokoju: powstał na mocy pokoju westfalskiego (stąd nazwa), kończącego wojnę trzydziestoletnią 1618 -1648. Przed jej rozpoczęciem świdniczanie mogli swobodnie wyznawać idee Lutra. Po wybuchu wojny Ewangelikom odebrano prawo do własnej wiary i kościołów. Zgodnie z Pokojem Westfalskim, katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg został zobowiązany przez Szwedów do zezwolenia Ewangelikom w księstwach dziedzicznych w Jaworze, Głogowie i Świdnicy na zbudowanie po jednym tzw. Kościele Pokoje Habsburgowie surowo obwarowali tę zgodę: ewangelicy mogli wznieść świątynie wyłącznie poza murami miasta, bez wież i dzwonnicy, tylko z nietrwałych materiałów – z drewna, piasku, słomy i gliny. Nie mogła przypominać kościoła a jej budowa nie mogła przekroczyć roku.

 

2015.01.26 2Wałbrzych – Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia: Kopalnia powstała w XVII w, wydobycie węgla zakończono w niej w 1996 roku. Na jej terenie znajdują się unikatowe w skali Europy i świata zachowane obiekty architektury przemysłowej. W 2014 roku w kompleksie jedenastu zrewitalizowanych budynków otworzono nowoczesne centrum nauki i sztuki. W samym sercu industrialnego niegdyś Wałbrzycha pojawiło się wyjątkowe miejsce turystyki, kultury i sztuki, nauki i edukacji, stając się wielką atrakcją dla miasta i regionu oraz gości z kraju i zagranicy. W 2015 r. Stara Kopalnia została laureatem prestiżowego konkursu „Zabytek Zadbany”.

 

 

2015.01.26 3

Lwówek Śląski – Muzeum – Browar Lwówek 1209: muzeum, które funkcjonuje od lipca , udostępnione zostało zwiedzającym wraz z oficjalnym otwarciem Browaru. Jest to jedyna takie miejsce na Dolnym Śląsku, w którym zgromadzonych zostało blisko 400 eksponatów dokumentujących historię lwóweckiego browarnictwa. Nieodłączną częścią zwiedzania muzeum jest możliwość zobaczenia , jak wygląda proces produkcyjny lwóweckiego piwa. Zwiedzający razem z przewodnikiem zobaczyć mogą warzelnię piwa, leżakownię i rozlewnię. Wszystko poprzedzone jest projekcją krótkiego filmu, który wyświetlony jest w muzeum, które znajduje się w podziemiach browaru.

 

Zapisy trwają do dnia 10.06.2016 r. Zapraszamy.

 


PTTK um_gliwice Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych Młodzieżowy Dom Kultury wasko Nowiny Gliwickie
Wiadomości Powiatu Gliwickiego slazaczek tv imperium