ODDZIAŁ PTTK

ZIEMI GLIWICKIEJ

Zapraszamy na drugą z cyklu wycieczek: Poznajemy „Ścieżkę w Chmurach” w Czechach w masywie Śnieżnika. Wycieczka odbędzie się w dniu 04 sierpnia 2018 r.

Program wycieczki przewiduje wejście (5 km tam i z powrotem + 400 m przewyższenia) lub wjazd czteroosobową kolejką krzesełkową „Śnieżnik” spod parkingu do podnóża wieży i wejście ścieżką spiralną na jej szczyt usytuowany na wysokości 55 m. Opłaty w koronach czeskich uczestnicy wycieczki pokrywają we własnym zakresie. Po zejściu lub zjeździe kolejką na parking powrócimy autobusem lub na pieszo ok. 1,5 km) na drugi parking położony w pobliżu stacji Ski areal Dolni Morava (parkingi płatne w koronach czeskich). Stąd w ramach wędrówki pieszej udamy się przez Horni Morava na grzbiet graniczny (Jasień) oddzielający Polskę od Czech i dalej na Trójmorski Wierch (Klepacz, 1145) – długość trasy tam i z powrotem 8 km + 500 m przewyższenia. Trójmorski Wierch jest charakterystycznym szczytem w masywie Śnieżnika, który jako jedyny w Polsce rozdziela zlewiska trzech mórz: na zachodnich zboczach mają swoje źródła dopływy Nysy Kłodzkiej w zlewisku Morza Bałtyckiego, z południowo-wschodniego zbocza spływa Lipkovský potok, dopływ Cichej Orlicy (czes. Tichá Orlice) w zlewisku Morza Północnego, a u stóp wschodniego zbocza znajduje się dolina Morawy w zlewisku Morza Czarnego. Wierzchołek porośnięty jest lasem świerkowym i występującymi sporadycznie zaroślami kosodrzewiny, którą sprowadzono tu z Karkonoszy. Natomiast na samym szczycie znajdują się gnejsowe głazy (gołoborze), które pod wpływem wiatru lub stąpania wydają charakterystyczne „kłapiące” odgłosy – od nich pochodzą czeska, niemiecka oraz dawne polskie („Klepacz”, „Kłapiące Głazy”) nazwy szczytu. Polską nazwę wprowadził w 1946 r. Mieczysław Orłowicz (1881-1959) – doktor prawa, krajoznawca i popularyzator turystyki, jego imieniem nazwano m.in. Główny Szlak Sudecki prowadzący od Świeradowa-Zdroju do Prudnika. Na wschodnim zboczu Trójmorskiego Wierchu znajduje się duże gołoborze noszące czeską nazwę „Kamenné Moře”. Na samym szczycie umieszczona jest tablica informacyjna „Dział Trzech Mórz” oraz wieża widokowo-przeciwpożarowa oddana do użytku 8 maja 2010 roku. Wieżę wysoką na 25 m i widoczną ze szczytów masywu Śnieżnika wybudowała gmina Międzylesie z dofinansowaniem z Unii Europejskiej. Do atrakcji wycieczki należą także przejazdy autokarem przez malownicze tereny czeskich Sudetów Wschodnich. Jeśli czas pozwoli, w drodze powrotnej zwiedzimy Laźne-Jesenik i samo centrum Jesenika wraz z Parkiem Miejskim.

Zapisy trwają do dnia 30.07.2018 r. Ilość miejsc ograniczona.

------------
ZAPISY

Zapisy i wpłaty do dnia 30.07.2018 r. lub do wyczerpania wolnych miejsc (zostanie wówczas umieszczona odpowiednia informacja).

------------
JAK SIĘ ZAPISAĆ?
1. wypełnij i własnoręcznie podpisz umowę na wycieczkę (dostępna wraz z programem na naszej stronie www)
2. wyślij skan (zdjęcie) tej umowy na nasz adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
3. po otrzymaniu potwierdzenia, jesteś zapisany na wycieczkę
4. następnie należy wykonać przelew na nasze konto bankowe
5. i pojawić się na zbiórce w dniu wyjazdu, przed godziną odjazdu autokaru.

Wszelkie pytania można składać w biurze O/PTTK Ziemi Gliwickiej, Rynek 11 I piętro tel. 32 231 05 76. w  godzinach pracy biura: od poniedziałku do czwartku: w godz. 9.00 - 12.00 i 14.00 - 17.00,  w piątek nieczynne.
Wpłaty na konto PeKaO SA nr  23 1240 1343 1111 0010 5003 6658.

W dniach 23-25 listopada 2018 r zapraszamy na coroczne Zakończenie Sezonu Turystycznego, które odbędzie się w Tatrach.

W programie:

Dzień 1:

- przyjazd i zakwaterowanie
- całoroczne podsumowanie pracy Oddziału

Dzień 2:

  • Trasa nr 1 – całodzienna wycieczka górska na trasie: Nędzówka – Staników Żleb – Przysłop Miętusi – Cudakowa Polana – Przejście Doliną Kościeliską do schroniska Ornak i powrót do Kir.
  • Trasa nr 2 – termy Chochołowskie w Chochołowie
  • Trasa nr 3 – spacer po Zakopanym
  • Trasa nr 4 – spacer: Harenda – Bachledzki Wierch (szlakiem im. J. Kasprowicza)

- posiady

-Dzień 3:

- Wycieczka na Rusinową Polanę i Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr. Udział w liturgii i odsłonięciu tablicy Pamiątkowej Kazimierza Gajosa przewodnika tatrzańskiego z Gliwic na Symbolicznym Cmentarzu przy Kaplicy

Zapisy trwają do dnia 25.08.2018 r. Zapraszamy.

Ze względu na duże zainteresowanie wyjazdem, w dniu 01.09.2018 r. zapraszamy na kolejną wycieczkę: „Chodnik w koronach drzew” czyli odkryj Tatry z innej perspektywy.

W programie: Piesza wycieczka na grzbiet Magury Spiskiej (50 minut) do chodnika. Zwiedzanie chodnika i wieży widokowej (2 godziny). W zależności od czasu dojazdu i trwania zwiedzania możliwy przejazd do Tatrzańskiej Łomnicy/Starego Smokowca/ Szczyrbskiego Jeziora i zwiedzanie uzdrowiska.

Zapisy trwają do dnia 23.07.2018 r. lub do wyczerpania wolnych miejsc. Zapraszamy.

W dniu 15.08.2018 r. zapraszamy na wycieczkę: „Chodnik w koronach drzew” czyli odkryj Tatry z innej perspektywy

W programie: Piesza wycieczka na grzbiet Magury Spiskiej (50 minut) do chodnika. Zwiedzanie chodnika i wieży widokowej (2 godziny). W zależności od czasu dojazdu i trwania zwiedzania możliwy przejazd do Tatrzańskiej Łomnicy/Starego Smokowca/ Szczyrbskiego Jeziora i zwiedzanie uzdrowiska.

Zapisy trwają do dnia 16.07.2018 r. Zapraszamy.

 

EDIT:

Na wycieczkę brak wolnych miejsc!

W dniach 02-07 październiak 2018 r zapraaszamy na wycieczkę:  Kijów. Wyprawa śladami Legionów Piłsudskiego.

W ramach wycieczki:

DZIEŃ I: 02.X.2018r Odjazd autokarem  o godzinie 7.00 z Placu Krakowskiego od strony  ul. Łużyckiej.   Spacer po Przemyślu gdzie zwiedzimy zamek królewski, Katedra Św. Jana Chrzciciela, Klasztor Franciszkanów, Pałac Lubomirskich oraz austriacką twierdze Przemyśl z XIX wieku. Przejazd do Lwowa na nocleg. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ II: 03.X.2018r. Śniadanie. Całodzienne zwiedzanie Lwowa: Cmentarz Łyczakowski, Cerkiew Św. Jura, Rynek, Kaplica Boimów, Uniwersytet, Katedra Ormiańska. Obiadokolacja. Nocleg we Lwowie.

DZIEŃ III: 04.X.2018r Śniadanie.  Przejazd do Krzemieńca, rodzinnego miasta Juliusza Słowackiego, obejrzymy jego dworek, ruiny zamku, Kościół katolicki. Wyjazd na Wzgórze Bony, skąd roztaczają się panoramy Krzemieńca i Gór Krzemienieckich.  Następnie zwiedzanie miejscowości Złoczów: zwiedzanie zamku należącego niegdyś do rodziny Sobieskich i Radziwiłłów, Pawilon Chiński. Przejazd do Kijowa. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ IV: 05.X.2019r Śniadanie. Zwiedzanie Kijowa: Ławra Peczorska z XI wieku, Sobór Mądrości Bożej, Cerkiew św. Cyryla, Cerkiew św. Andrzeja z XVIII wieku, Monastyr Wydubicki  Monastyr św. Michała o Złotych Kopułach. Pomnik Ofiar Wielkiego Głodu, Pomnik ku czci zamordowanych w Babim Jarze.. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ V: 06.X.2018r Śniadanie. Dalszy ciąg zwiedzania Kijowa. Kościół św. Mikołaja z 1899r, Kościół św. Aleksandra, Złota Brama z XI wieku, Plac Niepodległości, Socrealistyczna zabudowa Chreszcztyku. Dom i muzeum Michaiła Bułhakowa, Muzeum czarnobylskie. Obiadokolacja. Przejazd do Polski w godzinach nocnych.

Zapisy trwają do dnia 30 lipca 2018 r. Zapraszamy.

W dniu 11.08.2018 r. zapraszamy na wycieczkę: „Chodnik w koronach drzew” czyli odkryj Tatry z innej perspektywy

W programie: Piesza wycieczka na grzbiet Magury Spiskiej (50 minut) do chodnika. Zwiedzanie chodnika i wieży widokowej (2 godziny). W zależności od czasu dojazdu i trwania zwiedzania możliwy przejazd do Tatrzańskiej Łomnicy/Starego Smokowca/ Szczyrbskiego Jeziora i zwiedzanie uzdrowiska.

Zapisy trwają do dnia 30.07.2018 r. Zapraszamy.

 


PTTK um_gliwice Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych Młodzieżowy Dom Kultury wasko Nowiny Gliwickie
Wiadomości Powiatu Gliwickiego slazaczek tv imperium