ODDZIAŁ PTTK

ZIEMI GLIWICKIEJ

2016.07.09 minTegoroczne letnie wędrówki w towarzystwie pracowników TPN będą się odbywać w każdy wtorek wakacji. Taka wycieczka to możliwość zapoznania się z problematyką ochrony przyrody Tatr oraz działalnością Tatrzańskiego Parku Narodowego. Oferta jest skierowana do wszystkich miłośników przyrody, zwłaszcza do rodzin z dziećmi. Nie są to przejścia typowo turystyczne, raczej spacer połączony z edukacją przyrodniczą. Udział jest bezpłatny.

 

Zasady uczestnictwa:

Wędrówki  odbywać się będą w każdy wtorek wakacji. Prowadzone będą przez pracowników Parku, którzy na co dzień zajmują się edukacją. Prowadzący będą czekali na uczestników w oznaczonych punktach. Początek każdej wyprawy to godzina 8.00 rano, przewidywany koniec około godziny 13.00. Uczestnicy, wchodząc do Parku, wykupują bilet wstępu, powinni być odpowiednio ubrani i wyposażeni (obuwie górskie, ubranie przeciwdeszczowe itp.). Proponowane trasy nie są trudne (poza opcjonalnymi odcinkami wskazanymi w opisie tras, z których organizatorzy mogą zrezygnować w przypadku pogorszenia pogody lub stwierdzenia, że uczestnicy mogą sobie nie poradzić z trudnościami). Uczestnicy muszą być jednak świadomi zagrożeń wynikających z przebywania w górach (upadek na kamienistym szlaku, z wysokości, możliwość spotkania żmii, niedźwiedzia czy innych dzikich zwierząt, spadające kamienie i drzewa, załamanie pogody itp.)  i  podejmują  ryzyko uczestniczenia w wyprawie na własną odpowiedzialność. Prowadzący ma prawo odmówić udziału w wycieczce osobom naruszającym przepisy obowiązujące w parku narodowym lub nieodpowiednio wyposażonym, w sposób zwiększający ryzyko wypadku (np. w niewłaściwe obuwie). Uczestnicy wyprawy mogą w każdym punkcie trasy zrezygnować z dalszej wspólnej wędrówki i kontynuować wycieczkę samodzielnie.

 

UWAGA: WYCIECZKI PRZEZNACZONE SĄ DLA TURYSTÓW INDYWIDUALNYCH, RODZIN Z DZIEĆMI, NIE DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH.

 

Opis tras:

Dolina Kościeliska:  Z uczestnikami spotkamy się przy mapie TPN przed kasą biletową w Kirach. Trasa prowadzi szlakiem zielonym dnem doliny przez Bramę Kantaka, Wyżnią Kirę Miętusią, polanę Stare Kościeliska, Lodowe Źródło, Bramę Kraszewskiego, Polanę Pisaną do Bramy Raptawickiej, z opcjonalnym wyjściem do Okien Pawlikowskiego (przejście fragmentu trasy po łańcuchach!) lub do dolnego odcinka wąwozu Kraków. Wyprawę zakończymy w rejonie Skały Pisanej, aby dać uczestnikom możliwość samodzielnego kontynuowania wycieczki. 

Dolina Olczyska i Kuźnice: Z uczestnikami spotkamy się przed Tatrzańskim Lapidarium przy ulicy Karłowicza w Zakopanem. Trasa prowadzi przez: Lapidarium, Bystre, Drogą Oswalda Balzera do Jaszczurówki, przez Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów w Jaszczurówce,  następnie zielonym szlakiem przez dno Doliny Olczyskiej na Polanę Olczyską. Dalej szlakiem żółtym obok Wywierzyska Olczyskiego na Nosalową Przełęcz, skąd opcjonalnie wyjście i zejście tą samą drogą na szczyt Nosala (fragment trudniejszy), następnie zejście do Kuźnic, przejście przez zespół dworsko-parkowy (ekspozycje w Wozowni, na reliktach dworu Homolaczów i w starym Spichlerzu) i dalej niebieskim szlakiem w dół do Tatrzańskiego Lapidarium przy ul. Karłowicza, gdzie zakończymy wycieczkę.

Polana Kondratowa: Z uczestnikami spotkamy się przed budynkiem dyrekcji TPN w Kuźnicach. Trasa prowadzi przez: zespół dworsko-parkowy (ekspozycja na reliktach dworu Homolaczów), następnie niebieskim szlakiem Drogą Brata Alberta na Kalatówki (po drodze Pustelnia Brata Alberta) i dalej na Halę Kondratową, skąd  zielonym szlakiem na środek Polany Kondratowej. Wyprawę zakończymy w rejonie schroniska PTTK na Hali Kondratowej, aby dać uczestnikom możliwość samodzielnego kontynuowania wycieczki. 

 

Turysto, skorzystaj z okazji, aby dowiedzieć się więcej o przyrodzie i działaniach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zabierz rodzinę i wędruj z nami! Zapraszamy!