ODDZIAŁ PTTK

ZIEMI GLIWICKIEJ

Zapraszamy na wycieczkę górską: Poznajemy północną część Beskidu Śląsko-Morawskiego. Republika Czeska – Komorni Lhotka – Terlick. Wycieczka odbędzie się w dniu 07.10.2017 r.

Trasa przejścia: Dobracice-Kamienite gospoda Harenda – Mała Praszywa schronisko, drewniany kościółek św. Antoniego Padewskiego – Praszywa – Cupel – Na Kotari Chata – Ropiczka Chata – grzbiet Ropicznika – Przełęcz pod Krzywym – Pomnik-obelisk patentu tolerancyjnego Leśny Kościół Ewangelików na Goduli – Ligotka Kameralna Odnoga – Dolina Raztoki – Ligotka Kameralna (Komorni Lhotka).
Czas przejścia trasy wynosi ok. 5.30 godz. Na trasie schroniska czeskie – Chaty: Mała Praszywa, Na Kotari, Ropiczka oraz restauracja w Ligotce Kameralnej. Trasa wycieczki liczy ok. 16 km długości.

Część II wycieczki: zwiedzenie Mauzoleum polskich lotników F. Żwirki i S. Wigury na wzgórzu Kościelec nad Cierlickiem (Terlicko).
Cierlicko (Terlicko) kaplica i Dom Polski – Żwirowisko pomnik Żwirki i Wigury – Cierlicko

 

Wycieczka górska została zaplanowana w Republice Czeskiej w północnej części Beskidu Śląsko-Morawskiego. Proponujemy Państwu przejścia w okolicach Ligotki Kameralnej (Komorni Lhotka) z wędrówką grzbietami Ropiczki i zdobyciem charakterystycznych szczytów (Praszywa, Ropiczka) położonych w długim Paśmie Ropicy. W całym Paśmie Ropicy znajdują się XIX. wieczne słupki graniczne (ok. 150 sztuk), wyznaczające granicę Komory Cieszyńskiej (TK Teschiner Kammer – słupki nieparzyste) i Dóbr Frydeckich (HF Herschaft Friedeck – słupki parzyste). Najpierw wspólnie z przysiółka Kamienite wejdziemy szlakiem czerwonym na ciekawą i rozległą Małą Praszywę. Na polanie szczytowej spotkamy drewniany kościół św. Antoniego Padewskiego z 1640 r. oraz stojącą obok drewnianą chałupę konstrukcji zrębowej z 1874 roku. Na przeciwległym krańcu polany wznosi się bardzo ładne schronisko – Chata Prasiva – z wieżą widokową z 1921 r. Dalsza wędrówka prowadzi fragmentem głównego szlaku Ropicy (szlak czerwony), którym dojdziemy do Chaty Na Kotari z 1930 r. (może być nieczynna) i wejdziemy na Ropiczkę (Chata z 1923 r.), skąd szlakiem zielonym skierujemy się na północ i na zboczach Goduli zwiedzimy obelisk poświęcony Patentowi Tolerancyjnemu z Leśnym Kościołem Ewangelików, po czym zejdziemy do Doliny Roztoki w Osiedlu Odnoga. Końcowy odcinek wędrówki prowadzi doliną i będziemy się poruszać wzdłuż znaków niebieskich do punktu końcowego w Ligotce Kameralnej. W samej miejscowości znajduje się zabytkowy, barokowy kościół ewangelicki z 1782 r. oraz neogotycki kościół katolicki z 1889 r. W drodze powrotnej zatrzymamy się w Terlicku (Cierlicku) i zwiedzimy Mauzoleum – pomnik z symbolicznymi grobami naszych wspaniałych lotników Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Do Gliwic przyjedziemy ok. godz. 19.30.

 Zapisy trwają do dnia 27.09.2017 r.

 

 


PTTK um_gliwice Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych Młodzieżowy Dom Kultury wasko Nowiny Gliwickie
Wiadomości Powiatu Gliwickiego slazaczek tv imperium