ODDZIAŁ PTTK

ZIEMI GLIWICKIEJ

Wraz z Biurem TON zapraszamy na wyjazd: Bałkany są piękne - Perły Serbii, który odbędzie się w dniach 01-09.10.2017 r.

W programie:
- Sarajevo - zwiedzanie miasta z polskojęzycznym przewodnikiem
- Wyszegrad-  słynny most z XVI w (UNESCO) zbudowany na zamówienie Mehmeda Paszy Sokolovića. Spacer uliczkami Andrićgradu, miasta zbudowanego na cześć pisarza noblisty Iva Andrića, twórcy powieści „Most na Drinie”, jeżeli będzie możliwość przejażdżka zabytkową kolejką wąskotorową, zwaną Szargańska Osmica
- punkt widokowy „Modlitwa”, gdzie zobaczymy zjawiskowo uformowane meandry rzeki Uvac i przy odrobinie szczęścia można podziwiać sępy białogłowe. Kanion Uvca jest głównym siedliskiem tych ogromnych ptaków
- Novi Pazar - miasto o orientalnym charakterze, zwiedzanie
- Zajećar - po drodze możliwość zwiedzania średniowiecznego kompleksu klasztornego Studenica, pięknie położonego w dolinie rzeki o tej samej nazwie. To największy i najbogatszy serbski klasztor. Na terenie otoczonym murami znajdują się trzy cerkwie, w tym Cerkiew Królewska - miejsce wiecznego spoczynku władców z rodu Nemanjićów, z dobrze zachowanymi cennymi freskami z XIV w.
- Narodowe Muzeum
- Felix Romuliana – archeologiczne wykopaliska: pałac cesarski ozdobiony mozaikami z III w. n.e. (UNESCO)
- Lepenski Vir - stara cywilizacja, a dalej wzdłuż Dunaju do średniowiecznej twierdzy Golubac, która znajduje się przy wejściu do Parku Narodowego Djerdap. Miejsce to jest szczególnie ważne dla Polaków, gdyż właśnie tutaj zginął nasz najsłynniejszy Rycerz - Zawisza Czarny.
- Kostalac - obok miastao zobaczymy wykopaliska rzymskiego obozu Viminacjum. Wejście do grobowca rzymskiego, termy rzymskie.
- Pożarevca - spacer, czas wolny

Zapisy trwają do dnia 31.05.2017 r. Zapraszamy.

 


PTTK um_gliwice Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych Młodzieżowy Dom Kultury wasko Nowiny Gliwickie
Wiadomości Powiatu Gliwickiego slazaczek tv imperium