ODDZIAŁ PTTK

ZIEMI GLIWICKIEJ

2015.05.06

W dniu 04.07.2015 r zapraszamy na wycieczkę: Śladem zabytków architektury sakralnej.

W programie zwiedzanie miejscowości:

Hebdów - Do cennych zabytków Hebdowa zalicza się Klasztor Norbertanów, który powstał  w XII wieku. W Hebdowskich murach znajdowała się kiedyś jedna z najbogatszych bibliotek zakonnych
w Polsce. Założycielem jej i opatem jednocześnie był Józef Andrzej Załuski. W 1819 roku opactwo zostało skasowane przez zaborców rosyjskich, a księgozbiór uległ rozproszeniu. W 1949 roku klasztor przejęli pijarzy. Zespól kościelno-klasztorny usytuowany jest w malowniczym zakolu Wisły. Należy do najcenniejszych pomników architektury średniowiecznej i nowożytnej w Małopolsce.
W pięknych murach funkcjonuje Centrum Wiara i Kultura oraz sanktuarium Matki Boskiej Hebdowskiej. W latach 2009–2011 udało się przeprowadzić gruntowny remont.

Nowy Korczyn – położony w otulinie Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego. To miejsce o chlubnej i bogatej historii. Prawa miejskie nadał mu Bolesław Wstydliwy. Niemal w każdym zakątku tej otoczonej malowniczymi łąkami miejscowości odnaleźć można cenne zabytki i pamiątki historii. Najstarszym jest pofranciszkański kościół pw. św. Stanisława, ufundowany przez małżonkę założyciela miasta św. Kingę w 1257 roku. Nieopodal wznosi się druga Korczyńska świątynia – kościół farny pw. Św. Trójcy z XVII wieku. Przy rynku znajduje się tzw. Dom Długosza, a niedaleko od rynku siedemnastowieczna synagoga, dziś zrujnowana i opuszczona.

Wiślica - To jedna z najstarszych miejscowości w Polsce. Wedle tradycji miała to być stolica państwa Wiślan – jednego z pierwszych organizmów protopaństwowych na ziemiach polskich. Później stanowiła ważny ośrodek książęcy, stąd odnajdziemy tu wiele bezcennych zabytków.
Do najwspanialszych należy kolegiata pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Wzniesiona ok. poł. XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego. Wybudowana na fundamentach dwóch wcześniejszych kościołów romańskich. Na uwagę zasługuje kamienna rzeźba Madonny Łokietkowej (zwanej również Matką Boską Uśmiechniętą) z około 1300 roku.

Zapisy trwają do dnia 22.06.2015 r. Zapraszamy.

 


PTTK um_gliwice Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych Młodzieżowy Dom Kultury wasko Nowiny Gliwickie
Wiadomości Powiatu Gliwickiego slazaczek tv imperium