W tym roku Górny Śląsk obchodzi 150-lecie śmierci Juliusza Rogera – wybitnego społecznika i zbieracza śląskich pieśni, które w 1865 roku wydał i tym samym zachował dla potomności. Zyskał przydomek „ śląskiego Kolberga”. Juliusz Roger był nadwornym lekarzem księcia raciborskiego , Wiktora I. Dzięki jego staraniom wybudowano kilka szpitali, w tym w Rudach, Rybniku i Pilchowicach (nadal czynny). Został pochowany w Rudach – w miejscowości, gdzie żył i pracował.

Lokalne uczczenie jego pamięci miało już miejsce m.in. na Ziemi Rybnickiej i w Rudach (w ramach jubileuszu miejscowego chóru jego imienia).

Dominantą obchodów będzie uroczystość 17 października 2015 r. (sobota) w Rudach i ma charakter ogólnośląski.

Organizatorami imprezy są organizacje społeczne i instytucje, w tym Śląski Związek Chórów i Orkiestr, stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych w Gliwicach, kościół, władze ościennych powiatów oraz lokalna administracja.

W załączeniu wstępny scenariusz uroczystości. Impreza potrwa od godz.11.00 do ok.14.00. Rozpocznie się przy grobie Rogera, a zakończy w budynku szkoły (w połączeniu z posiłkiem). Wezmą w niej udział chóry, orkiestra dęta z Gliwic, delegacje, a także społeczeństwo, w tym młodzież.

W imieniu organizatorów – Jan Maria Dyga

Otrzymują: współorganizatorzy, zaproszeni goście, media.

Uwaga: Zespoły artystyczne (chóry i orkiestry) prosi się o o podanie dokładnej ilości uczestników.