ODDZIAŁ PTTK

ZIEMI GLIWICKIEJ

 

8

W okresie od maja do września serdecznie zapraszamy na platformę widokową znajdująca się na wieży kościoła pw. Wszystkich Świętych, z której rozpościera się piękny widok na Gliwice i okolice.

Wejścia  od 1 maja do 30 września 2016 r. w każdą  niedzielę o godzinie 16.00 i 17.00. Inne terminy należy umawiać indywidualnie w Oddziale.

Wieża kościoła pw. Wszystkich Świętych jest jedną z najwyższych budowli w Gliwicach. Wznosi się na wysokość ok. 63 m. Jest ona jedyną tak wysoką budowlą otwartą dla turystów, dzięki czemu jest to  najlepsze miejsce do podziwiania panoramy miasta z lotu ptaka. Przy dobrej widoczności można  również dostrzec górę Świętej Anny, a także Beskid Śląski, Mały i Żywiecki.

Kościół pw. Wszystkich Świętych jest jednym z najstarszych i najcenniejszych obiektów w Gliwicach. Szacuje się, że został zbudowany ok. 1250 r., czyli w czasie powstania Gliwic. W samym kościele znajduje się wiele cennych obiektów.  Na szczycie wieży znajduje się duży krzyż ustawiony w 1950 roku z okazji 700-lecia założenia Gliwic.

Regulamin zwiedzania wieży Kościoła Wszystkich Świętych:

 1. Wieża widokowa Kościoła pw. Wszystkich Świętych udostępniana jest do zwiedzania w czasie roku kalendarzowego 2015:
od dnia 1 maja do 30 września w każdą niedzielę w godzinach: 1600 i 1700 (wejście co pełną godzinę). Wejścia w innych terminach możliwe jedynie po uzgodnieniu w oddziale.
2. Wejścia na wieżę odbywają się wyłącznie z przewodnikiem. Zwiedzanie trwa ok. 1 godz.
3. Grupa powinna liczyć minimum 10, a maksymalnie 15 osób.
4. Podstawą zwiedzenia wieży jest wykupienie biletu. Można go nabyć przed wejściem na wieżę (u przewodnika), a grupy zorganizowane również w Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej. Bilet w cenie 5 zł od osoby.
5. Dzieci i młodzież przed ukończeniem 18 roku życia wchodzą wyłącznie z opiekunami.
6. Jest możliwość zwiedzania wieży w innych dniach (niż wyznaczone w pkt 1) przez osoby indywidualne oraz grupy.  Wówczas prosimy o wcześniejsze zgłaszanie w Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej w celu ustalenia terminów. Grupa powinna liczyć nie mniej niż 10 osób.
7. Zwiedzanie wieży przez grupy jest preferowane w godzinach innych niż wyznaczone w pkt. 1.
8. UWAGA: Przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych (silny wiatr, deszcz, mgła) o wejściu na wieżę decyduje przewodnik.

9. UWAGI ZDROWOTNE: Ze względu na charakter zwiedzania informujemy o możliwych lękach i trudnościach:
a) klaustrofobia - przejście obywa się przez wąskie schody
b) lęk wysokości - może wystąpić na szczycie "balkonu" widokowgo oraz podczas wchodzenia na niektórych schodach
c) i agorafobia (lęk przed otwartą przestrzenią) - może wystąpić na szczycie "balkonu" widokowgo
d) kondycja fizyczna - do pokonania jest ponad 200 stromych schodów (z tego względu preferujemy rówież płaskie obuwie, nie szpilki)

7 Widok z wieży na kościół Wszystkich Świętych

Panorama miasta z wieży kościoła